Interjú Salusinszky Andrással

2024 izgalmas és eredményes év volt számunkra. Az egyik legnagyobb előrelépés a nyelvi előkészítő évfolyam bevezetése volt, amely két osztályban összesen 46 tanulót fogadott. 

photo

Már csak néhány hét és befejeződik az oktatás ebben a polgári évben a BZSH Külkereskedelmi Technikumában.
Az elmúlt év tapasztalatairól és az előttünk álló hónapok feladatairól kérdeztük Salusinszky Andrást, a Technikum igazgatóját.

A polgári esztendő vége felé közeledve miként értékeli a 2024-es évet a BZSH Külkereskedelmi Technikumban?
– 2024 izgalmas és eredményes év volt számunkra. Az egyik legnagyobb előrelépés a nyelvi előkészítő évfolyam bevezetése volt, amely két osztályban összesen 46 tanulót fogadott. Ez a kezdeményezés a KOTK és a Studio Italia közös gyermekeként megszületett Technikum innovációs képességét bizonyítja, hiszen tanulóink így nemcsak szakmailag, hanem nyelvileg is erős alapokat szereznek. Büszke vagyok arra, hogy ezek a diákok jövőre a Kereskedő és webáruházi technikus vagy a Logisztikai technikus képzéseken folytatják tanulmányaikat, miközben az érettségi vizsgára és két nyelvvizsgára is felkészülnek.

Mit gondol, miért fontos a BZSH támogatása az iskola működése szempontjából?
– A Hitközség támogatása nélkülözhetetlen számunkra, hiszen az iskola KOTK és Studio Italia által képviselt szellemisége a közös munka révén nyerte el mai formáját. Ez a történelmi egyházzal való együttműködés stabil alapot biztosít számunkra, miközben az elért eredményeinkre joggal lehetünk büszkék a teljes zsidó közösséggel együtt. Fontos számunkra, hogy ezt a támogatást a jövőben is tovább erősítsük. Örömteli hír, hogy diákjaink között egyre több olyan fiatal található, akiknek nagyszülei történelmi okok miatt eltávolodtak a zsidóságtól, de unokáik most újra kapcsolódnának a közösségünkhöz. A Technikum teret és lehetőséget ad arra, hogy mélyebben megismerkedjen a hagyományokkal, a judaisztikával és a héber nyelvvel. Ez a folyamat hozzájárul ahhoz, hogy diákjaink közösségünk értékeit megéljék, és megőrizzék a hagyományokat.

Mik a tervei a 2025-ös tanévre?
– A következő tanévre számos tervünk van. Két nyelvi előkészítő osztályt, valamint egy-egy kereskedő és logisztikus osztály indulását tervezzük. A nyílt napjainkra közel 200 általános iskolás diák és szülő regisztrált, ezért új időpontokat és nagyobb helyszíneket szervezünk, például a Bálint Ház Színháztermében tartjuk majd a tájékoztatókat. Emellett dolgozunk egy ágazati képzőközpont létrehozásán és vállalati partnereinkkel való szorosabb együttműködésen. Az egyetemekkel – különösen a Budapesti Gazdasági Egyetemmel – kiépített kapcsolataink is segítik diákjainkat abban, hogy technikumi tudásukat beszámítsák a felsőoktatási képzésbe.

Hogyan látja a szakképzési rendszer átalakulásának hatásait az iskolára?

– A szakképzési rendszer átalakulása néhány területen nehézségeket hozott, például az érettségi utáni nappalis tanulók létszámának átmeneti csökkenését, de erre számítottunk. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy a nappalis létszám 2025-re helyreáll. Az államilag finanszírozott felsőoktatási helyek csökkenése mellett az iskolánk továbbra is biztos pont marad, hiszen két szakma megszerzése továbbra is ingyenes.

Mit tart a legnagyobb eredménynek a 2024-es évben?
– Nagy büszkeséggel tölt el, hogy a tanulóink matematika és szövegértési képességek terén az országos technikumi átlagnál 13%-kal jobban teljesítettek. Az ágazati alapvizsgákon 100%-os sikerességet értünk el, és a versenyeken, például a Szakma Sztáron vagy a MoneySim ViaDalon is kiválóan szerepeltünk. Ezek az eredmények a közösségünk, tanulóink és kollégáink elkötelezettségének köszönhetők.

Mit üzenne a technikum közösségének?
– Hálás vagyok mindenkinek, aki a közösség része. A sikereinket az elszántság, a kitartás és a megújulás képessége hozza el. Ez a titkunk. Jó érzés látni, hogy tanárhiányunk nincs, és minden kollégánk fontos része ennek a csapatnak. Hiszek abban, hogy a közös munkánkkal tovább építjük a technikum sikerét. Aki szeretne új kihívásokkal szembenézni, kérem, jelezze – minden segítőkézre szükség van!