Információk

Egészségügyi alkalmassági vizsgálat:

Az egészségügyi alkalmasság annak az orvosi szakvéleményre alapozott megállapítása, hogy a szakképzést megkezdő tanuló - testi adottságai, egészségi és pszichikai állapota alapján - képes önmaga és mások veszélyeztetése nélkül a választott szakma szerinti tevékenység, foglalkozás gyakorlására és a szakmai vizsgára történő felkészülésre. A vizsgálat szükségességét az adott szakképesítésre vonatkozó Szakmai és vizsgakövetelmények írják elő, az igazolást pedig a háziorvos adja ki.

(Kereskedő szakképesítés)

Pályaalkalmassági vizsgálat:

A pályaalkalmassági vizsgálat a gyakorlati ismeretek elsajátításához szükséges alapvető képességek, készségek, rátermettség vizsgálatára terjedhet ki, melyek szükségesek egy adott szakma tanulásához és későbbi gyakorlásához.


Főbb területei:

  • testi és/vagy fizikai adottságok
  • érzékszervi követelmények: íz, illat, távolság, nagyság, szín, hang, arány és tér érzékelés
  • lélektani elvárások: stressz-tűrés, monotónia-tűrés, csapatmunkára való képesség, stb.
  • értelmi állapot: beszéd- és kommunikációs készség, elemi számolási és írás– olvasási készség, memória, stb.

A vizsgálat szükségességét az adott szakképesítésre vonatkozó Szakmai és vizsgakövetelmények írják elő, elvégzése pedig az iskola feladata pszichológus és az adott szakmában járatos gyakorló szakember bevonásával. 

Részszakképesítés:

A részszakképesítés legalább egy munkakör ellátására képesít. Szakmai és vizsgakövetelménye egy magasabb szintű szakképesítés bizonyos moduljait tartalmazza, de nem az összeset. Ugyanaz a részszakképesítés több különböző szakképesítésben is szerepelhet.
A Külkereskedelmi Technikum OKJ-s szakképzéseinek részszakképesítéseiről itt találsz összefoglalót.

Szakképesítés-ráépülés:

A szakképesítés-ráépülés a Szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott szakképesítésre épül, jellemzően magasabb szintű szakképesítés (pl. ügyintéző → szakügyintéző; 54 → 55), a korábban szerzett szakképeshez képest további modul(oka)t tartalmaz, és újabb munkakör(ök) ellátására képesít.

Egyes szakképesítés-ráépülések elvégezhetők különböző OKJ-bizonyítványok megszerzése után is, pl. a Vállalkozási mérlegképes könyvelő képzés elvégezhető a Pénzügyi-számviteli ügyintéző, vagy a Vállalkozási és bérügyintéző, vagy az Államháztartási ügyintéző vagy a Pénzügyi termékértékesítő szakképesítés megszerzése után is.

A Külkereskedelmi Technikum OKJ-s szakképzéseinek szakképesítés-ráépüléseiről itt találsz összefoglalót.